Zahrady se nerealizují jen na dokonale rovných plochách. Pokud má pozemek tvar placky, je pochopitelně mnohem snadnější zde kouzlit s různými možnostmi a nápady. Co ale dělat, když je zahrada ve svahu, u řeky, ve vnitrobloku nebo v horské oblasti? I tyto výzvy neustále řešíme a ve finále se nabízí mnoho kreativních nápadů, jak i zdánlivě nepoddajná místa proměnit k nepoznání.

Kromě Měsíce nebo mořského dna dokážeme vybudovat zahradu téměř kdekoliv, takže ani složitý terén nemusí být překážkou k tomu, abychom se ho ujali a změnili ho tak, aby se stal okrasnou a prakticky využitelnou plochou.

Jak na zahradu ve svahu?

Je spousta možností, jak vyřešit zahradu ve svahu. Klíčové je dobře naplánovat rozložení terénu, správnou stabilizaci půdy a výběr vhodných rostlin a prvků, které se přizpůsobí svahu. Nejdůležitější je rozhodnout, jak budete se svahem pracovat – zda ho využijete jako celek, nebo rozdělíte na několik rovných úrovní. Obvykle se rozhoduje mezi těmito třemi možnostmi:

  • Terasy: Svažitý terén můžete rozdělit do několika úrovní, tzv. teras, které se stabilizují pomocí opěrných zídek. Terasy umožňují vytvořit rovné plochy, které jsou snadno přístupné a využitelné pro výsadbu nebo posezení.

  • Schodiště a cesty: Svah lze propojit cestami nebo schody, které usnadní pohyb mezi různými úrovněmi zahrady. Tyto prvky lze začlenit do celkového designu a vytvořit esteticky zajímavé detaily.

  • Přirozený sklon: Pokud je svah mírný, můžete zachovat jeho přirozenou podobu a pracovat s výběrem rostlin a prvků, které se na svahu snadno uchytí, aniž by bylo třeba vytvářet terasy.

Důležitá je stabilizace půdy

Ve svažitých zahradách je často jako první nutné vyřešit stabilizace půdy, aby nedocházelo k erozi, sesuvům a splachování půdy během dešťů. U strmějších svahů se půda stabilizuje zejména opěrnými zídkami, které mohou být z různých materiálů, jako je kámen, betonové bloky, dřevo nebo cihly. Zídky nejen stabilizují svah, ale mohou sloužit i jako dekorativní prvek. Pro mírné svahy lze použít geotextilii nebo mulč, které pomohou stabilizovat povrch a zabrání erozi, zejména v počáteční fázi, kdy rostliny ještě nejsou plně zakořeněny. Stále populárnější jsou dnes také speciální gabionové koše (kovové sítě vyplněné kamením) nebo živé stěny, které mohou sloužit jako ekologická alternativa klasických opěrných zdí a zároveň podporují výsadbu rostlin.

O přípravu terénu před samotnou realizací zahrady se postaráme, mezi naše služby patří i zemní práce.

Realizace zahrad od ZR Servis
zahrada ve svahu

Ne každá rostlina je do svahu vhodná

Rostliny hrají klíčovou roli při stabilizaci půdy ve svahu, protože jejich kořeny pomáhají zpevnit zem a zabránit erozi. Správný výběr rostlin také zajistí esteticky přitažlivý vzhled zahrady. V případě stromů a keřů se vybírají druhy s hlubokým a rozsáhlým kořenovým systémem. To platí i u menších rostlin, obvykle se volí půdopokryvné s kořenovým systémem schopným zadržet půdu.

Myslet je třeba i na zavlažování

Zeleň ve svahu se pochopitelně neobejde bez vody a když zrovna není deštivé období, je nutné vodu dodat. Svahy mají tendenci rychleji vysychat, protože voda přirozeně stéká dolů. Proto je důležité zajistit správný zavlažovací systém, který zajistí, že rostliny dostanou dostatek vody. U svažitého terénu je skvělou volbou kapková závlaha, která vodu dodává přímo rostlinám. Také jsou vhodné dešťové zahrady, tedy plochy, kde se přirozeně hromadí a absorbuje dešťová voda, může být efektivní způsob, jak hospodařit s vodou ve svahu.

zavlažování na zahradě
Komplexní zahradnické služby od ZR Servis

Přístupové cesty

Bez přístupových cest by nebylo možné o zahradu pečovat nebo se po ní pohybovat. Pohyb po zahradě ve svahu může být náročný, proto je důležité promyslet, jakým způsobem budete zahradu přecházet. Schodiště a cestičky mohou zahradu nejen funkčně propojit, ale také esteticky doplnit. U méně strmých zahrad je skvělé vytvořit cesty ze štěrku, dlažby nebo dřevěných prken, které jsou dobře zakotvené, aby se při dešti nevyplavovaly. U strmějších svahů přichází v potaz schodiště. Může být vyrobeno z kamene, dřeva nebo betonu a může být nejen praktickým, ale i designovým prvkem zahrady.

Výběr dekorativních prvků

I když je zahrada do kopce, neznamená to, že by se měla obejít bez dekorací. Svah nabízí skvělé možnosti pro začlenění různých dekorativních prvků, které v rovinatém terénu často nejsou tak efektní. Zvláštní kouzlo mají vodní prvky. Voda stékající po svahu může vytvořit krásný vizuální efekt, například malý vodopád nebo potůček. Perfektně vyniknou také kamenné prvky, kameny a balvany můžete využít k vytvoření přirozeného vzhledu svahu, nebo je začlenit do opěrných zdí a schodů. Krásnou dekorací jsou také terasy, které můžete využít pro pěstování zeleniny nebo bylinek.

dekorativní prvky v zahradě

Zahrada ve vnitrobloku

Vnitroblok je prostor, který je plně nebo částečně uzavřený blokem domů. Může být obklopený panelovými domy a být přístupný velkému množství lidí, ale také může být obklopen jen nižší budovou a sloužit omezenému množství rezidentů. Vytvoření zahrady ve vnitrobloku je jedinečnou příležitostí, jak proměnit nevýrazný prostor mezi budovami v příjemnou zelenou oázu. I v omezeném prostoru lze vytvořit funkční a esteticky atraktivní zahradu, která bude sloužit k relaxaci, setkávání sousedů nebo pěstování rostlin. Při plánování zahrady ve vnitrobloku je třeba zohlednit několik klíčových faktorů, jako je omezený prostor, světelné podmínky, přístup k vodě a údržba.

Jak se zahrada ve vnitrobloku plánuje?

V první řadě je třeba vzít v úvahu využití, tedy promyslet, jak bude zahrada využívána a jaký je hlavní účel. Někde více ocení společné záhony, jinde prostor pro relaxaci s lavičkami, jinde zase aktivní plochu, kde se bude i grilovat a setkávat vetší množství lidí. Vnitrobloky jsou často zastíněny okolními budovami, což omezuje množství přímého slunečního světla. Proto je důležité vybrat rostliny, které dobře prosperují ve stínu nebo polostínu.

V některých případech je omezený prostor mezi budovami možné rozšířit také o vertikální plochu a udělat vertikální zahrady a zelené stěny. Ne vždy je nutné zasahovat jen do toho, co je pod nohama. Vzhledem k omezenému prostoru ve vnitrobloku jsou skvělým řešením kontejnerové zahrady. Rostliny můžete pěstovat v květináčích, nádobách nebo mobilních záhonech na kolečkách, které lze snadno přesouvat. Jelikož se každý vnitroblok velmi liší svou velikostí, využitím a dalšími faktory, je řešení zahrady na takovém místě velmi individuální.

zahrada ve vnitrobloku

Zahrada u řeky

Pokud je zahrada v dostatečné vzdálenosti od řeky, lze ji realizovat jako jakoukoliv jinou zahradu. Pokud je ale v její bezprostřední blízkosti, představuje specifické výzvy, kterým je třeba čelit. Na takové místo se vybírají rostliny odolné vůči vlhkosti a případným záplavám, jako jsou ostřice, kosatce, vrby či rákosí.

Břeh řeky bývá náchylný k erozi, proto vysazujte rostliny s dobrým kořenovým systémem, které pomáhají zpevnit půdu. Pro zpevnění lze použít třeba také zídky, kameny nebo gabiony. Zahradu lze rozdělit na zóny dle vzdálenosti od řeky – blíž k vodě vysadit rostliny odolné proti vlhkosti, dál od břehu můžete mít běžné záhony a trávníky. Pokud je zahrada vyloženě v záplavové oblasti, je na místě zvážit vyvýšené záhony, terasy nebo drenážní systémy, které pomohou s odvodem vody při zvýšené hladině řeky. Zahrada u řeky nabízí krásné prostředí, ale vyžaduje promyšlený design, který zohlední přírodní podmínky a rizika.

Zahrada v horské oblasti

Horské oblasti mají specifické klima, které je chladnější a větrnější. Zahradu je proto potřeba přizpůsobit těmto podmínkám. Základem je vybírat rostliny, které jsou přizpůsobené chladu a větru, jako jsou rododendrony, jalovce, borovice, okrasné trávy, mateřídouška či horské květiny. Odolné by měly být nejen rostliny, ale i všechny konstrukce, aby v tomto prostředí dlouhodobě odolaly náročnějším podmínkám. Pokud není zahrada v závětří, je vhodné nějakou větrnou bariéru vytvořit. Proti větru lze použít živé ploty z keřů nebo instalovat ploty a větrolamy pro ochranu rostlin. Náročnější může být zavlažování. Voda se v horských oblastech rychle odtéká, proto lze použít mulč, suché zídky nebo kamenné prvky k zadržení vlhkosti a minimalizaci eroze. Pokud je terén svažitý, což je v horských oblastech obvyklé, lze postupovat jako u zahrad ve svahu, jak jsme si uvedli na začátku tohoto článku. Zahrada v horách vyžaduje pečlivý postup a i když je složitější, lze postupně vytvořit krásné, přírodní prostředí s jedinečným horským charakterem.

Realizace zahrad na klíč

Chcete-li svou zahradu realizovat bez starostí, podívejte se na naši službu Realizace zahrad na klíč, kde se dozvíte více o tom, jak vám můžeme pomoci vytvořit zahradu vašich snů.

Zjistit více
Zpět na články